E-posta şifresi nasıl olmalı?

E-posta şifresi güçlü ve güvenli olması gerekir, aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:

  1. Uzunluk: En az 8 karakterden oluşmalıdır, daha da uzunlukta olması daha güvenlidir.
  2. Karmaşıklık: Alfanümerik karakterler (harfler ve rakamlar), büyük/küçük harfler ve özel karakterler (örneğin, @, #, $) içermelidir.
  3. Aynı şifreyi birden fazla yerde kullanmayın: Başka bir yerde kullanılmamış, önceki şifrelerden farklı olmalıdır.
  4. Özel bilgi kullanmayın: E-posta şifreniz doğum tarihiniz, telefon numaranız veya adresiniz gibi özel bilgiler içermemelidir. Bu bilgiler çok kolayca tahmin edilebilir ve kullanıcı adınızla birlikte kullanıldığında, şifreniz çok daha az güvenli hale gelebilir.
  5. Kolay hatırlanabilir olmamalı: Kişisel bilgiler, doğum tarihleri veya kelime değerleri gibi kolayca tahmin edilebilir şeyler içermemelidir.

Ayrıca, e-posta şifrenizi sık sık değiştirmeniz ve hesabınızda bulunan ek bilgileri ( özelleştirilmiş şifre soruları, güvenli cevaplar, telefon numaraları vb.) güncel tutmanız güvenliğinizi artıracaktır.

E-posta için güçlü şifreler şunlardır:

  1. Sık sık karışık karakterler içeren uzun şifreler: Uzun ve karmaşık şifreler, bir hacker’ın şifreyi kırması daha zor olduğu için güçlü kabul edilir. Örneğin, “7h#F6xLm$@&Kp9” gibi bir şifre, hem büyük hem küçük harfler, sayılar ve özel karakterler içerdiği için güçlü bir şifredir.
  2. Şifre yöneticisi kullanarak oluşturulan şifreler: Şifre yöneticisi, rastgele, güçlü ve benzersiz şifreler oluşturmak için kullanışlı bir araçtır. Bu şifreler, uzunluk ve karmaşıklık açısından güçlüdür.
  3. Cümle veya kelime kombinasyonları: İngilizce bir kelime veya cümle kullanarak güçlü bir şifre oluşturmak mümkündür. Örneğin, “ElephantsDanceintheRain” gibi bir şifre, uzun ve karmaşık olduğu için güçlü bir şifre olarak kabul edilir.

Bu şifreler güçlü kabul edilir, çünkü kırması daha zor olur. Güçlü bir şifre, rastgele karakterler ve semboller içerdiğinden, sıradan bir sözlük saldırısı ( yaygın kelime kombinasyonlarını kullanarak şifreleri deneyerek bulmaya çalışma ) veya basit bir brute-force saldırısı ile kırılamaz. Ayrıca, uzun bir şifre kullanmak, kısaltılmış veya tahmin edilebilir bir şifreye göre daha güvenlidir.

1 yorum var “E-posta şifresi nasıl olmalı?

  1. Her şifre gibi eposta şifresi de kolay tahmin edilebilir olmamalıdır. Bunun için, şifre belirlerken en az bir özel karakter ( # * @ ! gibi ) ve en az bir büyük harf de kullanmak tahmin edilmesini güçleştirecektir. Örnek olarak, kolay hatırlayacağınızı düşünerek şifrenizi 123456 olarak belirlemek istediğinizi varsayalım. Bunun yerine 123@456R gibi bir şifre belirlemek nispeten çok daha güvenli olabilecektir. Bu sadece bir örnek. Buna benzer şekilde düşünerek kendi şifrenizi oluşturabilir, isterseniz daha fazla özel karakter ekleyerek tahmin edilme ihtimalini düşürebilirsiniz. Şifre güvenliği açısından diğer önemli bir konu da şifrenizi başkalarıyla paylaşmamanız, kimseye söylememeniz gerektiğidir… Belirlediğiniz şifreyi unutmamak da bir o kadar önemli tabi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir