Sel ve Taşkınlara Erken Müdahale Hayati Önem Taşıyor

“Her yıl dünya genelinde 5 binden fazla can kaybına neden olan sel felaketi, en ölümcül afetler arasında yer alıyor. Yıkıcı etkisi oldukça yüksek olan sel felaketi nedeniyle yapılar ve altyapı sistemlerinde oluşabilecek tahribatların ve hatta can kayıplarının önüne geçmek için erken müdahale hayati önem taşıyor.”

Peki, sel ve taşkınlara erken müdahale etmek için ne yapmak gerekiyor?

İnsan kaynaklı sera gazı emisyonlarının neden olduğu iklim krizi tüm dünyada olumsuz etkilerini hissettiriyor. İklim değişikliği nedeniyle yağışların şiddeti arttı. Şiddetli yağış ve fırtınaların yol açtığı sel felaketi, her yıl 5 binden fazla can kaybıyla dünyanın en ölümcül afetleri arasında yer alıyor. Milyonlarca insanı etkileyen su baskınları; evleri, işyerlerini ve altyapıyı da tahrip ederek, ekonomilere milyarlarca dolarlık zarar veriyor. Peki, sel ve taşkınlara erken müdahale etmek için ne yapmak gerekiyor?

“Acil müdahale pompası olarak da adlandırılan drenaj pompaları, yaşanan sel felaketinden sonra suyun tahliye edilmesinde önemli rol oynuyor” diyen Masdaf Satış ve Pazarlama Direktörü Barış Geren , sözlerine şöyle devam etti:

“Sel felaketinden kaynaklı olarak oluşabilecek tahribatların ve hatta can kayıplarının önlenmesi için bu sistemin tedbir amacıyla; belediyelerde, sel felaketinden etkilenme olasılığı yüksek olan endüstriyel tesislerde, işletmelerde ve konutlarda bulundurulması gerekiyor.

Dizel motorlu olarak üretilen acil müdahale pompaları, kabinli ve römorklu olarak da kullanılabiliyor. Böylece portatif hale gelen atık su pompaları, bir römork üzerine yerleştirilerek; yağmur suyu, nehir/dere taşkınları, şantiyelerde ki kazı suları ve tıkanan altyapı sistemlerindeki suların tahliyesinde rahatlıkla kullanılabiliyor. Özellikle alt geçitlerde yaşanan sel felaketinden sonra suyun belediyeler tarafından tahliye edilmesinde önemli rol oynuyor. Pompaların kullanılmak istenen alana rahatlıkla taşınabilir olması ise müdahaleyi kolaylaştırıyor”
dedi.

Barış Geren konuşmasında ayrıca, acil müdahale pompalarının bakımlarının zamanında yapılması gerektiğini de belirterek, aşırı yağış uyarılarından önce çalışır durumda olup olmadıklarının kontrol edilmesi gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir