Ölçekli Dünyalar Model Yarışması ve Sergisi – İstanbul

Modelciler İstanbul’da bir araya geliyor

Modelcilik Kulübü Derneği tarafından bu yıl 8’inci düzenlenecek Ölçekli Dünyalar Model Yarışması ve Sergisi, ülkemizde bu hobiye gönül verenleri bir araya getiriyor. Uçaklardan tanklara, sivil otomobillerden canlandırmalara kadar farklı dallarda organize edilen yarışma, 6-7 Mayıs’ta İstanbul Mercure Altunizade Oteli’nde yapılacak.

Yarışmaya katılmak isteyenler eserlerini 6 Mayıs sabahında teslim edecek. Öğleden sonra değerlendirmenin uzman jüriler tarafından gerçekleşeceği yarışmada, 7 Mayıs Pazar günü ödül töreni ve atölye çalışmaları yapılacak.

Çocuklara ücretsiz atölye

Organizasyonda modelcilik hobisi ile tanışmak isteyen çocuklar için özel bir atölye çalışması hayata geçirilecek. Deneyimli eğitmenler, ücretsiz atölye alışmalarında çocuklar ile birlikte model yapacak.

Yaş aralığı 7 ila 14 arasındaki çocuklarımız yaptıkları maketleri alıp evlerine götürebilecek. Bu organizasyonda çocuklarımızın ebeveynlerinden birlikte katılması gerekiyor. Atölye çalışmasında katılım sayısı 25 kişi olarak belirlendi.

100’üncü yıl kategorisi

Her yıl farklı konulara odaklanan yarışmanın bu yılı Cumhuriyetimizin 100’üncü yıldönümü nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kara, deniz ve hava unsurlarının 100 yılını konu alan özel sunumlar gerçekleştirilecek.

Yarışmaya bu kategoride katılan modellerden oluşacak bir kitap da hazırlanacak. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki araçlar konusunda sunumlar da 8. Ölçekli Dünyalar Model Yarışması ve Sergisi’nde gerçekleştirilecek.

Organizasyon hakkında bilgi veren Modelcilik Kulübü Derneği Başkanı Tahir Özcıvan, “8’incisi yapılan organizasyonumuz, artık yurtdışından ses getiriyor. Bu yıl Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı için hem yarışma kategorisi hem de sergi ve sunumlar gerçekleştireceğiz” dedi.

“Kültür oluşturulması için önemli”

Modelciliğin aslında hem boş zamanların doğru bir şekilde değerlendirilmesi hem de ülkemizde savunma sanayi, havacılık veya motor sporları için kültününün oluşturulmasına önemli bir katkı sağladığını belirten Özcivan, “Modelcilik, bir hobiden öte, el becerisini artıran, sanat ve tarih bilincini geliştiren, araştırmaya özendiren dünyaya farklı bir bakış açısı sunuyor. 7’den 77’ye modelcileri ve meraklıları organizasyonumuza bekliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir