Küçük dükkan nasıl büyük gösterilir?

Küçük bir dükkanı olduğundan daha büyük gösterebilecek kolay uygulanabilir önerileri klavyehaber.com sitesi olarak sizin için derledik…

Açık renkleri tercih edin

Duvarlarda, raflarda ve diğer dekorasyon öğelerinde tercihinizi beyaz, krem ya da diğer açık renklerden yana kullanın.

Doğru aydınlatma kullanın

Dükkan küçük de olsa insanların oturup vakit geçirdiği kafe, pastane v.b. bir iş kolunda faaliyet gösteriliyorsa çok kuvvetli beyaz ışık rahatsız edici, göz yorucu olabilir. Fakat insanların hemen bir şeyler alıp çıkacağı büfe, mini market, unlu mamüller gibi işletmelerde ise güçlü ışıklandırma mekanı hem geniş gösterir hem de iyi durur.

Gündüz dükkan içine maksimum derecede ışık girmesi için vitrinin, camların önü mümkün olduğunca açık olmalı, ancak direkt güneş ışığı vurduğunda rahatsız edici olmaması için dükkanın açılıp kapanabilir tentesinin bulunması iyi olacaktır. Her koşulda karanlık köşe bırakmayan aydınlatma bir önceki maddede belirttiğimiz dekorasyonda açık renk kullanımı ile birleşince genişlik hissi verecek, olduğundan daha ferah bir görünüm sağlamaya yardımcı olabilecektir.

Dekorasyonda minimalist olun

Dükkandaki her detay minimum kullanımla maksimum etki sağlayacak şekilde düşünülmeli. Dükkanın çalışması için gerekli olmayan hemen hiç bir şey dükkanda bulundurulmamalıdır. Dükkan genel konsepti uygun ise, dekoratif obje yerine tablo ya da çerçeveli resimler gibi az yer kaplayan şeyler tercih edilebilir.

Açık Raflar Kullanın

Özellikle giyim, ayakkabı ve ev tekstili  ürünleri satışı yapan mağazalarda açık raf sistemleri, mümkünse yer yer cam raflar kullanılarak ferahlık, genişlik hissi arttırılabilir. Dükkanda bulunan ürün stoğunun tamamı raflara dizilmemeli, teşhirde az ama yeterli miktarda ürün bulundurulmalıdır.

Birden fazla ayna kullanın

Tercihen karşılıklı duvarlarda ayna kullanarak derinlik hissini maksimuma çıkarabilirsiniz. Özellikle dar uzun dükkanlarda birbirine bakan uzun duvarlar boyunca ortalama insan boyuna göre göz hizasında olacak şekilde karşılıklı ayna yerleştirmek en iyi sonucu verebilir. Ayna kullanımı, tabi ki dükkanın konsepti buna müsaade ediyorsa yapılmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir