Termostatik vana kademeleri kaç derece?

Termostatik vana ( Thermostatic radiator valve ), sıcak su veya ısıtma sistemlerinde belirli bir sıcaklık seviyesini korumanızı sağlayan bir araçtır. Bu vanalar, sıcaklık ayarlarını yapabildiğiniz bir termostat ile çalışır ve belirli bir sıcaklığa ulaşıldığında otomatik olarak açılıp kapatılırlar.

Termostatik vanalar, sıcak su veya ısıtma sistemlerindeki enerji verimliliğini arttırmanıza ve enerji tasarrufu sağlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, sıcaklık seviyelerinin düzenli olarak korunmasına yardımcı olurlar ve konforunuzu arttırırlar.

Termostatik vana ne kadar tasarruf sağlar?

Tasarruf miktarı, kullanılan sıcak su veya ısıtma sistemine, binaların boyutuna ve kullanım şekline bağlı olarak farklılık gösterir. Ancak, genel olarak, termostatik vanalar enerji tasarrufu sağlamak için oldukça etkilidir ve yıllık enerji masraflarında fark edilebilir derecede azalma sağlayabilir. Genel bir oran vermek gerekirse %5-15 arasında tasarruf sağlayabildikleri söylenebilir.

Termostatik vana üzerindeki kademeler kaç dereceye karşılık gelir?

Markadan markaya ( 1-2 derece ) değişiklik gösterebilmekle birlikte, termostatik vana üzerindeki “3” kademesinin 20°C ‘ye karşılık geldiği söylenebilir. Bunu baz alarak 4 konumunun 24°C  ve 5 konumunun 28°C  olduğunu kabul edebiliriz.

Termostatik vana ayarı kaçta olmalı?

Kış aylarında termostatik vana ayarı ( kişisel sıcaklık tercihine göre ) 2-4 arasında yapılabilir. Bu da yaklaşık olarak 16-24°C aralığına karşılık gelir.

Isıtmanın kullanılmadığı yaz aylarında ise ayar “5” konumunda bırakılabilir.

Not: Merkezi ısıtma kullanılan yerlerde genellikle 15 derecenin altındaki sıcaklıklara ayarlama yapılamaz. Bulunduğunuz binada merkezi sistem ısıtma varsa bu konudaki en net bilgileri apartman yöneticisi, site yönetimi ya da bina görevlisinden alabilirsiniz. Bu sayfada belirtilen rakamlar, termostatik vana kullanımı hakkındaki genel bilgilerden derlenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir