Salon kaç metrekare olmalı?

Bir zamanlar, misafir geldiği günler haricinde kapalı tutulan salonlar, bugün oturma odasının yerini almıştır dersek yanlış olmaz. Salon, evin en büyük olduğu kadar en önemli odasıdır. Bu yüzden salonun ihtiyacı karşılayacak büyüklükte olması evde yaşayan kişilerin konforu için oldukça önemlidir.

Evin salonunun büyüklüğünü değerlendirmek için birçok faktör göz önünde bulundurulabilir. Bunlar şunları içerebilir:

1- Alan: Salonun alanını ölçüp evin diğer odalarıyla karşılaştırarak, büyüklüğünü değerlendirebilirsiniz.

2- Tavan Yüksekliği: Salon tavanının yüksekliği, odanın genişlik hissini artırabilir veya azaltabilir.

3- Kullanım Amacı: Salonun nasıl kullanılacağı (oturma, yeme-içme, tv izleme vb.), dekorasyonu veya fonksiyonelliği belirleyebilir ve odanın büyüklüğünün değerlendirilmesini etkileyebilir.

4- Pencere ve Kapılar: Salonun pencere ve kapılarının sayısı ve boyutları, odanın ışık alması, aydınlık ve ferah dolayısı ile de geniş görünmesini sağlayabilir. Ancak çok fazla cam olması dolap gibi mobilyaların konumlandırılmasını zorlaştırabilir ya da mobilya yerleşim seçeneklerini sınırlandırabilir.

5- Mobilyalar: Salonun mobilyalarının sayısı ve boyutları, odanın boşluklarını ve kullanım alanının genişliğini etkileyebilir.

Bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda, evin salonunun büyüklüğü daha doğru bir şekilde değerlendirilebilir.

Biz bu yazımızda “Alan” üzerinden ideal salon büyüklüğünün kaç metrekare olması gerektiği hakkında fikir yürüteceğiz.

Salonun ideal büyüklüğü, evdeki diğer odaların büyüklüğüne, evde yaşayan kişi sayısına ve evdeki etkinliklere göre değişebilir. Dört kişilik standart bir aile düşünüldüğünde, ideal salon büyüklüğü 30 metrekareden az olmaması beklenmelidir. Eğer evde sık sık aile toplantıları, davetler düzenleniyorsa yada evde daha fazla kişi yaşıyorsa, salonun daha da büyük olması gerekebilir. Bunun yanı sıra, salondaki eşyaların alanı daraltacağı hesaba katılmalıdır. Özellikle de yeni ev alırken boş olarak gezilen dairede salon yeterli büyüklükte gözükebilir ancak eşyalar yerleştikten sonra kullanım için kalan alan hayal kırıklığı yaratabilir. Bu nedenle salonda kullanılacak mobilyaların sayısı ve büyüklüğü konusuna dikkat edilmelidir.

Genellikle daha büyük salon daha büyük ev demektir. Bunun sonucu olarak da büyük evin ısıtma-soğutma, perde, mobilya ve temizlik maliyeti daha fazla olacaktır.

30 – 50 metrekarelik bir salon büyüklüğünün dört kişilik bir ailenin alan ihtiyacını karşılayacağını kabul edebiliriz. Bu mantık doğrultusunda ideal salonun 40 metrekare civarında olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Tüm bu saydıklarımız ışığında kendiniz ya da aileniz için ideal bir salonun kaç metrekare olması gerektiğine dair bir fikir edindiğinizi umuyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir