Klimada “Heat” ne demek, “Cool” ne demek?

Klima kullanımı ile ilgili olarak, “Heat” kelimesi klimanın sıcak hava üflemesi veya ısıtması anlamında kullanılabilirken, “Cool” kelimesi klimanın soğuk hava üflemesi veya serinletmesi anlamında kullanılır. Yani, klima “Heat” modunda kullanıldığında oda sıcaklığı artacak, “Cool” modunda kullanıldığında ise oda sıcaklığı düşecektir.

Yaz mevsiminde klima soğutma işlevi için COOL modunda çalıştırılır. Bu modda ideal sıcaklık ayarı, 23-26°C aralığındadır. Bu sıcaklık aralığı genellikle insanların rahat ettiği ve aynı zamanda enerji tasarrufu sağlayabileceği bir seviyedir.

Kış mevsiminde klima ısıtma işlevi için HEAT modunda çalıştırılır. Bu modda ideal sıcaklık ayarı, 20-23°C aralığındadır. Bu sıcaklık aralığı da hem insanların konforlu hissettiği hem de enerji tasarrufu sağlayabileceği bir seviyedir.

Farklı kişilerin farklı sıcaklık tercihleri olabileceği göz önüne alınmalıdır. Burada vermiş olduğumuz sıcaklık aralıkları genel ve ortalama sayılan değerlerdir. İdeal sıcaklık ayarı kişiden kişiye değişebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir