Gri su kullanımının su kriziyle mücadeledeki önemi

“Su, tüm canlıların yaşamı için zorunlu bir ihtiyaç; ancak dünya genelinde su kaynaklarının tükenme riski her geçen gün artıyor. Çeşitli nedenlerle her yıl 25 ülke yüksek su stresine maruz kalıyor. 2050 yılına kadar yüzde 25 artması beklenen küresel nüfusla birlikte bu sorunun giderek artacağı öngörülüyor.”

Ülkeler, su stresi ile mücadele kapsamında çeşitli önlemler alıyor. Gri su geri dönüşümü de su kriziyle mücadele kapsamında alınan önlemler arasında yer alıyor. Çünkü gri suların verimli kullanımı için geliştirilen arıtma ve depolama sistemleri ile yaşam alanında kullanılan sudan yüzde 50’ye varan oranlarda tasarruf sağlanabiliyor. Yüzde 50 su tasarrufu ise bir hanede günde yaklaşık 70 litre su tasarrufu yapılması anlamına geliyor.

Ekomaxi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yağız, gri su kullanımının su kriziyle mücadeledeki önemi ve depolama yöntemleri konusunda önemli bilgiler paylaştı.

Dünya nüfusunun dörtte biri aşırı su stresiyle karşı karşıya. Dünya Kaynakları Enstitüsü’nün (WRI) raporuna göre her yıl 25 ülke yüksek su stresine maruz kalıyor. Önlemler alınmadığı taktirde su stresinin giderek artacağı öngörülüyor; çünkü küresel nüfusun 2050 yılına kadar yüzde 25 artarak, 10 milyara ulaşması bekleniyor. Bu nedenle su tüketimini azaltmanın yollarını bulmak giderek daha kritik hale geliyor.

Konutlarda, okullarda, otellerde ve daha birçok yaşam alanında gri suyun arıtılması ve yeniden kullanılması yani gri su geri dönüşümü, su kriziyle mücadele kapsamında alınan önlemler arasında yer alıyor.

Gri su kullanımı ile yaşam alanlarında kullanılan sudan yüzde 50’ye varan oranlarda tasarruf sağlanabileceğini belirten Ekomaxi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yağız, gri su kullanımının su kriziyle mücadeledeki önemine dikkat çeken açıklamalarda bulundu:

Gri su, bir evin atık suyunun yüzde 50 ila 80’ini oluşturuyor

“Gri su; siyah su ( tuvalet suyu) haricinde kalan yani çamaşır ve bulaşık makinelerinden, banyolardan, duşlardan, lavabolardan toplanan ve içme suyu kalitesinde olmayan suyu ifade ediyor. Gri su, bir evin atık suyunun yüzde 50 ila 80’ini oluşturuyor. Arıtılmış gri su; tuvalet rezervuarları, bahçe sulama ve çamaşır yıkama işlerinde kullanılıyor.

Günde yaklaşık 70 litre su tasarrufu sağlıyor

Gri suların verimli kullanımı için geliştirilen arıtma ve depolama sistemleri ile yaşam alanında kullanılan sudan yüzde 50’ye varan oranlarda tasarruf sağlanabiliyor. Yüzde 50 su tasarrufu ise bir hanede günde yaklaşık 70 litre su tasarrufu yapılması anlamına geliyor.

Dünyada gri su kullanımının başarılı örnekleri var. İsviçre, atık sularının yüzde 90’ını arıtıp, yeniden kullanarak, su tasarrufunda lider ülke konumuna ulaştı. Hatta son 20 yılda su tüketimini yüzde 30 oranında azalttı. Avustralya, Singapur ve İsrail’de gri su kullanımı ile su tüketimini yüzde 40 azaltmayı başardı. Türkiye’nin ve diğer ülkelerin de konuya hassasiyetle yaklaşmaları durumunda dünyanın su stresi sorununu çözmek mümkün hale gelecek”
dedi.

Osman Yağız, gri su sistemlerinde güvenli depolamanın önemi hakkında da önemli bilgiler paylaştı:

“Filtrelenen gri suyun kimyasal yapısını bozuyor”

“Gri su depolama sistemlerinin güvenlik ve sağlık kriterlerini karşılaması gerekiyor. Çünkü geleneksel depolama sistemi olarak adlandırılan betonarme depolar, aşırı sıcak ve soğuk dış ortam şartlarından ve UV ışınlarından etkilenerek, zaman içerisinde depoda; pas, yosun ve bakteri oluşmasına neden oluyor. Bu durum ise filtrelenen gri suyun kimyasal yapısını bozarak, hem yaşamı tehdit ediyor hem de çevresel bir tehdit oluşturuyor. Betonarme su depolama yönteminin bu olumsuz etkilerini önlemek için gri su depolama sistemlerinde ‘GRP su deposu’ kullanımı kritik önem taşıyor.

“Gri suyu güvenli bir şekilde muhafaza ediyor”

Yüksek mühendislik malzemesi olarak adlandırılan “cam elyaf takviyeli kompozit malzeme” ile üretilen GRP su depoları, geleneksel sistemlerde olduğu gibi; aşırı sıcak ve aşırı soğuklarda dış ortam şartlarından etkilenmiyor. GRP panellerin pürüzsüz yüzey yapısı ve cam elyaf içeriği nedeniyle UV ışınlarının geçirgenliği sıfıra yakın olduğu için su içerisinde; yosun, mantar, bakteri oluşumunu önlüyor. GRP su depoları, böylece 50 yıllık kullanım ömürleri boyunca; depolanan gri suyu, kalitesini bozmadan, güvenli bir şekilde muhafaza ediyor.

İlk yatırım maliyeti, betonarme depolara göre yüzde 40 daha tasarruflu olan GRP modüler su depoları, hızlı kurulum ve devreye alma avantajıyla da gri su depolamada önemli avantajlar sunuyor”
diyerek sözlerini tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir