Gece uyku tutmayınca ne yapılır?

Geceleri uyku tutmamanın stresi artıran bir durum olduğu kabul edilebilir. Ancak bu durumda yapabileceğiniz bazı şeyler, sizi rahatlatabilir ve uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

Uyku tutmayınca yapabileceklerinizle ilgili alternatifler olarak şunları sayabiliriz:

Meditasyon yapmak: Meditasyon, stres ve kaygı düzeylerinin azaltılmasına yardımcı olabilir ve sizi uykuya dalmanıza yardımcı olacak rahatlatıcı bir ortam sağlar.

Kitap okumak: Kitap okuma, sıkıcı bir geceyi daha keyifli hale getirir ve uykuya dalmak için zihninizi rahatlatır.

Hafif egzersiz yapmak: Düşük yoğunluklu egzersizler, vücut ve zihnin dinlenmesine yardımcı olur ve uykuya dalmak için uygun bir ortam sağlar.

Film veya dizi izlemek: Film veya dizi izlemek, sıcak ve rahat bir ortamda zihninizi rahatlatır ve uykuya dalmak için size yardımcı olabilir.

Yoga yapmak: Yoga, vücut ve zihnin rahatlamasına yardımcı olur ve gece uyku tutmamanın verdiği stresi azaltır.

Gece yapılan aktiviteler de uyku kalitesini etkileyebilir. Gece boyunca aşırı aktif olmayın ve aydınlık ekranları kullanmaktan kaçının.

Peki siz, gece uyku tutmayınca ne yapmayı tercih ediyorsunuz?

5 yorum yapılmış “Gece uyku tutmayınca ne yapılır?

  1. Uyku tutmayınca yapılabilecek en iyi şeyin kitap okumak olduğunu düşünüyorum. Uykunuzun iyice kaçmasına sebep olacağından, canınız çok istese bile, bir şeyler yemek yada içmekten özellikle kaçınılmalıdır. Su hariç tabi.

  2. Ilık bir duş almak, mevsimine göre ayran ya da ballı süt içmek, yaz mevsimi ise biraz balkonda oturup hava almak gibi şeyler benim uyku tutmadığında yaptığım şeylerdendir.

  3. Gece uyku tutmayınca, fotoğraf albümü ya da okul yıllığı falan bakmamak lazım, anılar depreşip düşüncelerin silsile halinde beyninizden geçmesine sebep olabilir. Ben denedim siz denemeyin 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir