Bayram ziyaretine giderken ne alınır?

Bayram ziyaretine giderken ne hediye götürülür?

6 yorum yapılmış “Bayram ziyaretine giderken ne alınır?

  1. Bayram ziyareti denince akla ilk gelen şey baklava, kadayıf gibi şerbetli tatlılar olur. Ancak özellikle Ramazan bayramı söz konusu ise gidilen evde mutlaka en az bir çeşit tatlı olacağı ön görülebilir. Bu durumda tatlı haricinde farklı bir şeyler götürmek daha mantıklı olacaktır. Kalıcılığı nedeniyle saksı çiçeği, kahve, lokum ya da kolonya da tercih edilebilir.

  2. Ramazan Bayramında tuzlu kuru pasta çeşitleri alırım.
    Kurban Bayramı’nda ise baklava, kadayıf gibi tatlı çeşitlerini tercih ederim.

  3. Kültürümüzün önemli bir parçası olan bayram ziyaretine giderken, gül suyu, şerbet çeşitleri ( demirhindi, kızılcık, karadut, böğürtlen vs ), lokum, akide şekeri, çerez, kuruyemiş, Türk kahvesi hediye olarak götürülebilir.

  4. Bayram hediyesi olarak yiyecek, içecek götürmekten sıkıldıysanız alternatif olarak; Sürahi, kahve fincan takımı, güzel desenli su bardağı seti, tepsi, vazo, pasta tabağı, kek standı, havlu yada terlik alınabilir.

  5. Bence de, dini bayramlarda büyüklerimize ziyarete giderken tatlı götürmek yerine, evde kullanılabilecek uzun ömürlü hediyelikler tercih edilmeli. Mesela; Masa örtüsü, şekerlik, fotoğraf çerçevesi olabilir.

  6. Bayramda misafirliğe giderken genellikle Tariş limon kolonyası götürmeyi tercih ediyoruz. Büyük cam şişede olanlardan. Özellikle şeker bayramında tatlı götürmek mantıklı değil, zaten gidilen yerde en az bir kaç çeşit oluyor. Dini bayramlar yaz aylarına denk geldiğinde o sıcakta güzel çiçek bulmak zor, çikolata deseniz gidene kadar eriyip şekli bozuluyor. Kısaca kolonya iyi bir tercih bence 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir